הז'אנרים
כל הז'אנרים

אדם ברוך

סופר
סגנון: עיון
מדינה: ישראל
שפה: עברית
יצירות בולטות:

 תקשורת, סדר יום - חיי יום יום בראי ההלכה, בתום לב 

תאריך לידה: 9 באפריל 1945
מקום לידה: מאה שערים, ירושלים ישראל

על אדם ברוך 

אדם ברוך (שם העט של ברוך רוזנבלום) נולד במאה שערים בירושלים למשפחה דתית ברוכת כשרונות: סבו הרב יצחק וכטפויגל כיהן כראש ישיבת מאה שערים, ואביו היה משפטן, פעיל בתנועת "הפועל המזרחי" וכיהן כמנכ"ל משרד הפנים.


ברוך גדל ברמת גן, ובהיותו נער למד בישיבה התיכונית "נועם" בפרדס חנה. ולאחר מכן למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.
אדם ברוך החל לכתוב כבר בגיל צעיר, ואימץ את שם העט "אדם ברוך" כדי לעקוף את האישור הצבאי לפרסם כתבות פרי עטו במהלך השירות בצה"ל.
משלהי שנות ה-60 ואילך החל לפרסם מאמרים בנושאי אמנות וספרות ב"ידיעות אחרונות" ועד מהרה התבסס מעמדו כמבקר תרבות מוכר ומוערך. ברוך שימש בין היתר כעורך העיתונים "גלובס" ו"מעריב" ואת כתבי העת "מושג" (1974 - 1976) ו"מוניטין" (1978 - 1982) שהיה גם ממייסדם. הוא נחשב לאחת הדמויות המשפיעות והמוערכות ביותר בעולם העיתונות המודפסת בישראל. בתפקידו האחרון כעורך ידיעות אחרונות" (1983 - 1989) נחשב ברוך לאחד האחראים לעלייה הניכרת בתפוצת העיתון.


בין תפקידיו הרבים שימש ברוך כאוצר הביתן הישראלי בביאנלה הבינלאומית של ונציה ב-1988 וב-1990, אוצר הביתן הישראלי בביאנלה הבינלאומית לצילום בעין חרוד ב-1988, ואוצר העיר תל אביב-יפו בשנת 2000. כיהן כנשיא בית הספר לאמנות "קמרה אובסקורה" מאז 1996. בשנת 2003 הציג תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב לאמנות העוסקת בדימויים המיוצרים על ידי המדיום הטלוויזיוני.
בשנת 2002 הוענק לברוך פרס אביחי (מטעם "קרן אביחי") על פועלו התרבותי. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי: "אדם ברוך הוא מתווך תרבותי יחיד במינו בנוף הישראלי. מזה שנים הוא שוקד בכתיבתו הענפה על יצירת גשר מקורי ואמיתי בין לשונה של היהדות המסורתית לבין לשונה של ישראל העכשווית. הפערים בין דוברי 'שפות' אלו מציבים איום אמיתי על המרקם הפנים-חברתי העדין של החברה הישראלית."

נפטר בשנת 2008 ממחלת הסוכרת.


מקור

אדם ברוך ספרים

 • תקשורת

  תקשורת


  דרג ספר זה מתוך 5
  6 דירוגים
  2.5
  ממוצע
  להשאלה
  39